Sport handbike’owy

Sport handbike’owy w Polsce i na świecie

W Europie istnieją dwie prężnie działające organizacje, zajmujące się m.in. sportem handbike’owym. Jedna to UCI (Union Cycliste Internationale - www.uci.ch), druga to EHC (European Handbike Circuit - www.ehf-ehc.eu). Każdego roku są prowadzone rankingi zestawiające zdobyte miejsca, medale, najlepsze wyniki w poszczególnych maratonach organizowanych od wczesnej wiosny do późnej jesieni, w większości krajów w Europie.  Zazwyczaj jesienią, o ile nie jest to czas Paraolimpiady, odbywają się mistrzostwa świata handbike’ów w jeździe na czas w tzw. time trial’u, w wyścigu wspólnym tzw. road race’ie oraz w wyścigu zespołowym na zasadzie przekazywania pałeczki sztafetowej. Zawody odbywają się najczęściej w Austrii, Francji, Szwajcarii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji, Czechach, Belgii, Włoszech, a dalej w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Zawodniczki i zawodnicy stratują w kilku kategoriach w zależności od stopnia ich niepełnosprawności. I tak np. osoby z czterokończynowym porażeniem (tetraplegicy) są klasyfikowane w kategorii MH1 (mężczyźni) lub WH1 (kobiety), czasem pojawia się nawet dodatkowa podkategoria H1.1 i H1.2, gdzie 1 oznacza bardzo duże problemy w poruszaniu się, a 2 nieco mniejsze porażenie. Np. osoby jeżdżące na kneebike’ach trafiają do kategorii MH4 lub WH4. W ten sposób szanse zawodników są dużo bardziej wyrównane - liczy się kondycja, sumienny trening, dobry trener i właściwa taktyka - a nie wysokość uszkodzenia rdzenia kręgowego. Udział w takim wydarzeniu to nie tylko możliwość poznania ciekawych ludzi i zwiedzenia interesujących miejsc, ale także szansa zdobycia nowych doświadczeń, obserwowania taktyki innych zawodników oraz wywalczenia atrakcyjnych nagród finansowych.

*****

W Polsce, z roku na rok, organizowanych jest coraz więcej maratonów, ale profesjonalizm ich przygotowania nadal pozostawia wiele do życzenia. Jednak widać sukcesywną zmianę na lepsze.