Rodzaje handbike’ów

Handbike - definicja

Handbike to rower napędzany siłą mięśni rąk. Najczęściej jest trójkołowy, choć zdarzają się także rowery z dwoma i czterema kołami. Najczęściej handbike ma z przodu jedno koło napędowe i dwa z tyłu, ale zdarzają się także modele z dwoma kołami z przodu i pojedynczym napędowym z tyłu. Rower typu handbike został zaprojektowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową oraz o wszystkich tych, którzy lubią niekonwencjonalność, bądź traktują tego typu ruch jako wsparcie w codziennych treningach górnych partii ciała (np. wioślarze) lub np. jako formę rehabilitacji po urazach kończyn górnych.

            Do realizacji projektu “Aktywizacja osób niepełnosprawnych za pomocą rowerów integracyjnych” wykorzystano handbike’i trójkołowe, z dwoma kołami z tyłu i jednym napędowym z przodu.


Rodzaje handbike’ów i ich zastosowanie

Handbike’i można podzielić na różne kategorie (m.in. w zależności od pozycji użytkownika i zastosowania sprzętu). Generalnie, na handbike’u można jeździć w pozycjach:

  • klęcznej (tzw. kneebike),
  • siedzącej,
  • półleżącej,
  • leżącej.


Pozycja siedząca jest wykorzystywana głównie w rowerach rehabilitacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych, gdzie większe znaczenie od aerodynamiki ma wygoda i bezpieczeństwo rowerzysty - bowiem siedząc na takim rowerze widzimy więcej, w szerszym zakresie i sami jesteśmy lepiej widoczni.

*****

Kneebike’i oraz handbike’i Użytkowane w pozycji leżącej, są głównie wykorzystywane w sporcie wyczynowym, gdzie najważniejszy jest dobry wynik – czyli prędkość powiązana nierozerwalnie z aerodynamiką - i gdzie dobrze zabezpieczone trasy, dają sportowcom poczucie bezpieczeństwa (inny ruch kołowy powinien być w czasie maratonów całkowicie wyłączony). 

*****

Istnieje także kneebike, którym można jeździć po górach, a nawet przy jego pomocy się na swój sposób „wspinać”, jak zrobił to np. Jarosław Rola docierając na wysokość 5 tysięcy metrów - niemal na szczyt Kilimandżaro. Już sama zmiana opon z szosowych na terenowe, zmienia możliwości zastosowania roweru.

 

Kneebike z dwoma kołami z przodu do jazdy po górzystym, trudnym terenie. Tak rozłożony napęd zwiększa przyczepność i zapewnia łatwiejsze prowadzenie w trudnych warunkach.

 

Handbike wyposażony w sakwy, na którym Paweł Michalski zrealizował swoje marzenie - wyjazd na Nordkapp (był kilkanaście kilometrów od koła podbiegunowego, w sumie w ciągu 43 dni przejechał 4079 km, w tym 3114 na handbike’u, resztę promem lub samochodem).