Po raz kolejny rozjechaliśmy bariery

W niedzielę, 20. października Wypożyczalnia Rowerów Integracyjnych działająca przy Wyższej Szkole Bankowej zadebiutowała w mobilnej odsłonie. Dzięki inicjatywie fundacji Dobry Cel, Stowarzyszenia Absolwentów WSB oraz Rotary Club, rowery typu handbike opanowały wrocławski Rynek.


Ekipa wolontariuszy pod przewodnictwem Krzysztofa Jankowskiego zameldowała się na miejscu zbiórki tuż po godzinie 9:00. Wszystko za sprawą akcji pod hasłem “Wsiadamy na rowery - rozjeżdżamy bariery” dzięki której wrocławianie mogli nieodpłatnie odbyć handbikeową przejażdżkę. Od rana w okolicach fontanny gromadzili sie chętni, tworzący momentami pokaźne kolejki. Każdy, kto chciał osobiście przetestować nietypową wersję roweru, musiał najpierw przejść krótkie szkolenie. Punkt wypożyczalni budził spore zainteresowanie przechodniów. Co ciekawe, rowery typu handbike kojarzone zwykle z aktywnością osób niepełnosprawnych, przyciągały uwagę pełnosprawnych przechodniów. Potrzeba nowych doświadczeń przywiodła na Rynek dzieci, grupy studenckie, ale też osoby starsze. Przez sześć godzin funkcjonowania mobilnej wypożyczalni, pierwsze próby jazdy odbyło kilkadziesiąt osób. Jeszcze większa grupa z zaciekawieniem spoglądała w ulotki, deklarując chęć zorganizowania szkolenia na uczelni czy w zakładzie pracy. - Przede wszystkim jestem zdziwiony, że z rowerów można korzystać za darmo. Wiem, że są drogie i przez to mało popularne - mówił Pan Michał, który zdecydował się na przejażdźkę za namową sześcioletniego Radka. Na handbike chętnie wsiadały osoby z

różnymi typami niepełnosprawności. Dzięki temu wiadomo już, jak najbezpieczniej przewozić kule, gdzie schować plecak z podręcznymi rzeczami i na co trzeba uważać przy przesiadaniu sie z wózka.

Akcja “Wsiadamy na rowery - rozjeżdżamy bariery” była kolejnym elementem projektu rowerowego, realizowanego przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i wsparciu wrocławskiego oddziału Rotary Club.