O. handbike’ach

Krótka historia handbike’a

Trudno precyzyjnie stwierdzić kto jako pierwszy zaprojektował i wykonał handbike. Gdyby szczegółowo przejrzeć rysunki Leonardo da Vinci można by doszukać się tam podobnych konstrukcji. Jednak model najbardziej zbliżony do dzisiejszego handbike”a znajduje się w materiałach w 1655 roku - autorstwa zegarmistrza Stephana Farflera. Inny pojazd, który można by rozpatrywać w kategoriach prototypu handbike’a, stworzył w 1811 roku John Dawson - wózek z napędem korbowym obu przednich kół poprzez dwie przekładnie.

Dzisiejszy sport handbike’owy to całkiem nowa dyspcyplina - w Polsce znana zaledwie od kilkunastu lat, a na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych spopularyzowana dopiero w w drugiej połowie lat 90. XX w. Wcześniej wszelkie maratony tego typu odbywały się z udziałem wózków sportowych.
Jeśli chodzi o handbike’i rekreacyjne, wielu z nas zapewne pamięta, lub widziało gdzieś na zdjęciach z lat 80. XX w., osobę siedzącą na zmodyfikowanym wózku, napędzającą swój pojazd obracając korbami naprzemiennie.