FAQ

CZĘSTO  ZADAWANE  PYTANIA1. Ile kosztuje wypożyczenie roweru typu handbike?


Wypożyczenie rowerów typu handbike w naszej wypożyczalni jest nieodpłatne.


2. W jakich godzinach czynna jest Wypożyczalnia Rowerów Integracyjnych?


Nasza wypożyczalnia czynna jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 16:00 lub w innych po wcześniejszym ustaleniu tego z Zespołem Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych.


3. Kto może wypożyczyć rower z wypożyczalni?


Rowery typu handbike, będące w zasobach naszej wypożyczalni może wypożyczyć każdy, kto chce doświadczyć przejażdżki rowerowej w niekonwencjonalny sposób.


4. Czy osoba niepełnoletnia może wypożyczyć rower z wypożyczalni?


Tak. Osoby niepełnoletnie mogą skorzystać z zasobów wypożyczalni, ale tylko po uprzednim przekazaniu operatorowi wypożyczalni pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych (obecność obowiązkowa z małoletnim wypożyczającym) na zawarcie umowy oraz oświadczenia o przejęciu przez nich odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód, powstałych z nieodpowiedniego użytkowania naszych rowerów.


5. Czy wypożyczalnia posiada specjalne miejsce do przechowywania wózków, rowerów itd. na czas wypożyczenia roweru typu handbike?


Tak, po dopasowaniu roweru operator wypożyczalni zabiera wózek lub rower do specjalnie przeznaczonego na ten cel miejsca przechowywania.


6. Czy w wypożyczalni są dostępni asystenci w wypożyczalni, którzy pomogą przesiąść się z wózka na rower?


Pomocy w kwestii przesiadania się z wózka na rower udziela operator wypożyczalni. Ponadto zgodnie z regulaminem osoba z niepełnosprawnościami podczas trzech pierwszych wypożyczeń ma obowiązek być w towarzystwie opiekuna. Może również skorzystać z pomocy naszych asystentów/wolontariuszy na zasadzie ustalenia tego między stronami za pośrednictwem specjalnej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/RoweryIntegracyjneWolontariat


7. Czy rower można wypożyczyć na dłużej tzn. kilka dni?


Rower typu handbike można wypożyczyć na kilka dni po wcześniejszym ustaleniu i podpisaniu stosownej umowy wypożyczenia oraz po akceptacji obowiązującego regulaminu.


8. Czy za każdym razem trzeba wypełniać formularz wypożyczenia?


Tak, z tym, że dane będą odnotowane w formie elektronicznej i przy okazji następnego wypożyczenia wystarczy jedynie podpis formularza (jeśli dane pozostaną takie same).


9. Czy za każdym razem trzeba przynieść ze sobą dokument tożsamości?


Tak. Dokument tożsamości należy mieć ze sobą przy wypożyczaniu roweru.


10. Czy opanowanie roweru typu handbike może być dużym problemem?


To kwestia indywidualna. Zależy przede wszystkim od rodzaju ograniczeń osoby z niepełnosprawnościami.

Zespół Rowerów Integracyjnych typu handbike wymaga, zgodnie z Regulaminem skorzystania ze szkolenia przed wyruszeniem na przejażdżkę, podczas którego przedstawi podstawowe zasady bezpieczeństwa i obsługi roweru typu handbike.


11. Czy potrzebne jest szkolenie dla przyszłego handbikera oraz jego asystenta?


Tak. Zgodnie z regulaminem wymagane jest, aby użytkownik handbike’a i jego asystent przeszli szkolenie specjalnie stworzone dla wypożyczalni. Może to być forma stacjonarna na naszym placu manewrowym w dowolnym czasie lub szkolenie w formie multimedialnej. Zespół Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych realizuje ten temat dostosowując go do aktualnych indywidualnych potrzeb.  


12. Jakie są możliwości indywidualnego dopasowania roweru typu handbike dla danej osoby?


Rowery, które są w zasobach wypożyczalni są różnej wielkości. Każdemu użytkownikowi roweru typu handbike można dopasować siedzenie, podnóżki oraz szerokość i długość korb w zależności od zaistniałych ograniczeń ciała. Dłonie rowerzysty położone są na dostosowanych uchwytach, które mogą być większe, mniejsze lub lekko pochylone.


13. Czy nogi rowerzysty można dowolnie ułożyć?


Tak. Nogi rowerzysty mogą być ułożone równolegle z ramą lub zgięte w kolanach w określonych zakresach kątowych na specjalnych podnóżkach. Jest to sprawa bardzo indywidualna wymagająca dopasowania roweru do danej dysfunkcji oraz wzrostu i zasięgu ramion.


14. Dlaczego nie można wysłać roweru do osoby niepełnosprawnej kurierem?


Niemożliwe jest wypożyczenie roweru osobie bez odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia w zakresie bezpiecznej obsługi roweru typu handbike. Często jest tak, że podstawowe właściwości roweru odpowiadają potrzebom wypożyczającego, ale zdarza się również, że trzeba dopasować inny rower z innymi wymiarami i możliwościami, dlatego niezbędna jest obecność osoby, która będzie bezpośrednim użytkownikiem roweru typu handbike.


15. Czy można od operatora wypożyczalni kupić rower typu handbike (rower trójkołowy, napędzany siłą mięśni rąk)?


Operator wypożyczalni nie jest producentem rowerów i nie ma w swojej ofercie rowerów przeznaczonych do sprzedaży. Może natomiast polecić producenta, który dostarczy odpowiedni rower, czyli firmę Magnus Carbonbike z Warszawy będącą producentem wszystkich rowerów, które wypożyczalnia posiada.


Właścicielem firmy jest pani Olga Dyżakowska, tel: 606 96 99 99

Strona internetowa: www.carbonbike.pl  

Prosimy poinformować, że uzyskali Państwo informację o firmie w wypożyczalni rowerów przy Stowarzyszeniu Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Zostaną Państwo potraktowani indywidualnie i na preferencyjnych warunkach.


16. Jaki jest orientacyjny koszt roweru typu handbike dla osoby z niepełnosprawnością?


Orientacyjny koszt nowego roweru dla osoby z niepełnosprawnością na rynku polskim waha się od 4,5 do ok.7 tys. zł. Tańsze są rowery używane.

Zespół Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych na bazie swojego doświadczenia poleca jednak producentów, którzy posiadają wszelkie certyfikaty, renomę i są znani na polskim rynku handbike’owym i tym samym odradza kupno rowerów od nieznanych konstruktorów tzw. samoróbek. Często są one robione bez uwzględnienia wielu ważnych czynników konstrukcyjnych, a ich serwisowanie okazuje się o wiele bardziej kosztowne.


17. W jaki sposób Zespół Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych pomaga w zakupie roweru dla osoby niepełnosprawnej?


Wypożyczalnia Rowerów Integracyjnych posiada w swoim asortymencie rowery dostosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności ruchowej. Zespół Wypożyczalni pomaga odpowiednio dopasować rower do potrzeb osoby wypożyczającej uwzględniają jej ograniczenia, tak aby mogła ona sama ocenić swoje potrzeby i oczekiwania oraz zminimalizować błędy przy wyborze własnego roweru.


18. Jak duże może być dofinansowanie do roweru typu handbike?


Dofinansowanie do roweru typu handbike w Polsce może sięgać nawet do 90% wartości handbike’a. Zależy to od możliwości finansowych instytucji państwowych w rejonie zamieszkiwania osoby niepełnosprawnej oraz od okresu budżetowego w danym czasie starania się o dofinansowanie.


19. Kto w Polsce produkuje i sprzedaje rowery handbike’owe?


W Polsce jest kilku producentów rowerów handbike’owych. Zespół Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych zdecydowanie poleca renomowanego producenta sprzedającego rowery bardzo wysokiej jakości.

To firma Magnus Carbonbike z Warszawy, która jest producentem naszych rowerów.

Właścicielem firmy jest pani Olga Dyżakowska, tel: 606 96 99 99

Strona internetowa: www.carbonbike.pl  


20. Ile wypożyczalni rowerów handbike’owych  funkcjonuje w Polsce i gdzie się znajdują?


Według naszej wiedzy w Polsce istnieją dwie wypożyczalnie rowerów handbike’owych. Pierwsza powstała w Warszawie:

Adres: Zarząd Transportu Miejskiego, ul. Kasprowicza 145. lok.111b w pasażu.

W celu wypożyczenia handbike'a trzeba się zarejestrować (podać imię, nazwisko, adres, telefon, zdjęcie twarzy oraz skan orzeczenia o niepełnosprawności).

Po zarejestrowaniu się wynajęcie roweru  kosztuje 6 pln/h.


Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godz. 10:00-13.30 i 16:00-20:00;

sobota i niedziela w godz. 10:00-20:00. Więcej informacji na: www.potrzebni.nazwa.pl.


Druga i jednocześnie największa w Polsce wypożyczalnia rowerów typu handbike znajduje się we Wrocławiu.

Adres: Kampus Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, ul.Fabryczna 29-31,53-609 Wrocław.

Strona internetowa:www.roweryintegracyjne.pl oraz Facebook:www.facebook.com/roweryintegracyjne

tel. 71 3762377


Wypożyczenie rowerów typu handbike w wypożyczalni jest nieodpłatne.

Są one udostępniane indywidualnym hanbiker’om oraz zorganizowanym grupom firmowym na różne wydarzenia integracyjne pracowników.

Jeżeli będziecie Państwo zadowoleni i zechcecie wesprzeć wypożyczalnię to serdecznie zapraszamy. Istnieje kilka możliwości pomocy.


21. Czy Wypożyczalnia Rowerów Integracyjnych dysponuje rowerami poziomymi przystosowanymi do pracy nogami?


Nie, nasza wypożyczalnia nie dysponuje takimi rowerami.